Diller

EUROCONTROL, 2018 Yaz Dönemi Raporunu Açıkladı

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı EUROCONTROL,  2018 Yaz Dönemi Şebeke Raporunu yayımladı. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındaki uçuş trafiğini ve gecikmelere ilişkin verilerin açıklandığı Rapora göre,  31 Ağustos Cuma günü  36 bin 966 uçuşla  Avrupa’da bugüne kadar kaydedilmiş en yoğun uçuş trafiği gerçekleşti.
 
Eurocontrol Raporu’nda 28, 29, 30 Ağustos tarihleri Avrupa’daki uçuş trafiğinin en yoğun olduğu hafta içi günler olduğu kaydedilirken, 31 Ağustos’ta ise Avrupa genelinde yapılan 36. 966 uçuş ile bugüne kadar bir günde gerçekleştirilen en fazla uçuş sayısı olarak tarihe geçti.
 
Rapora göre; Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında her ay 1 milyonun üzerinde uçuş gerçekleştirilerek üç aylık dönemde Avrupa havaalanlarından toplam 3.2 milyon uçuş düzenlendi. Yaz sezonunda, uçuşlardaki gecikmelerin yüzde 115 arttığı ve bu gecikmelerin toplam 10,6 milyon dakika olduğu belirtildi.  Bu üç aya ilişkin gecikme oranları ve sürelerinin detaylı olarak verildiği raporda, 2018 Yaz döneminde yaşanan gecikmelerin yüzde 61’nin havalimanı kapasite sorunlarından, yüzde 30’un hava şartlarından ve yüzde 9’unun grev ve beklenmedik olaylardan kaynaklandığı açıklandı.
 
Ağustos ayı boyunca gerçekleştirilen 1.1. milyon uçuş ile 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 3.5 artış gerçekleşti. Bu uçuşların yüzde 19’unda uçuşlar gecikmeli gerçekleştirilirken gecikmelerin toplam süresi 3 milyon dakika olurken, geçtiğimiz yıl Ağustos ayına göre gecikmelerde yüzde 107 gibi çok yüksek bir artış yaşandı. Bu gecikmelerin yüzde 46’sının 15 dakikadan fazla gecikme yaşanan uçuşlar olduğu belirtildi. Hat bazında ise Ağustos ayında her bir uçuş için ortalama gecikme süresi, geçen sene kaydedilen 1.4 dakikayı ikiye katlayarak 2.9 dakika olarak hesaplandı.  Bu gecikmelerin yüzde 2’si  Havaalanı Kapasite ve Personel kaynaklı olurken, hava şartları yüzde 35, grevler ve istenmeyen olaylar da yüzde 3.3 oranında etkili oldu.
 
Ocak-Ağustos 2018 dönemine ilişkin de rakamların verildiği raporda,  söz konusu dönemde  toplam 7.4 milyon uçuşla Avrupa uçak trafiğinin yüzde 3.5 oranında büyüdüğü açıklandı.  Sekiz aylık dönemde uçuşlarda toplam 15.3 milyon dakika gecikme yaşanarak geçen seneye göre uçuşlar yüzde 120 daha fazla gecikmeli gerçekleşti. Bu dönemde 2.05 dakika olan uçuş başına gecikme süresi AB hedefi olan 0.5 dakika hedefini fazlasıyla aştı.  Ocak-Ağustos döneminde uçuşlarda yaşanan gecikmelerin yüzde 56’sı kapasite sorunlarından yüzde 29’u hava şartlarından ve yüzde 15’i de grev gibi olaylar nedeniyle yaşandı.
 
Kaynak: SHGM